Pražský závislostní korpus mluvené češtiny je součástí velkého projektu: The PDTSL - Prague Dependency Treebank of Spoken Language, jehož oficiální stránky jsou zde: Oficiální stránky projektu PDTSL
Pražský závislostní korpus mluvené češtiny (Prague Dependency Treebank of Spoken Czech; PDTSC) bude hloubkově syntakticky anotovaný korpus mluvené češtiny pro účely pravděpodobnostního trénování a strojového učení za účelem plného porozumění mluvené řeči.
Původním záměrem při budování PDTSC bylo syntakticko-sémanticky anotovat mluvenou řeč podle pravidel pro anotaci psaných textů Pražského závislostního korpusu a tato pravidla pouze upravovat a rozšiřovat pro zvláštnosti mluvené řeči. Lingvistická analýza mluvené řeči a první pokusy se syntaktickou anotací však ukázaly, že vzhledem ke specifičnosti mluveného projevu je tento původní záměr zřejmě neschůdný. Spontánní mluvená řeč nedodržuje často ani elementární gramatická pravidla a zvyklosti. Musela by tudíž být doslova vymýšlena “gramatická” (spíše však “negramatická”) pravidla anotace na všechno, co lze při věrném přepisu mluvené řeči očekávat – včetně výplňkových slov, opakování, zakoktání, nových začátků, nedořečených klauzí, anakolutů i tzv. neřečových událostí, jako je zakašlání, smích apod. Na základě těchto zjištění a v souladu s celosvětově novými směry výzkumu v oblasti zpracování mluvené řeči byl proto stanoven nový postup: před vlastní hloubkovou analýzou se segmenty mluvené řeči nejprve převedou na gramaticky správné věty, tj. provede se tzv. rekonstrukce standardizovaného textu z mluvené řeči. Klíčové přitom je zachování (anotování) vazeb mezi původní transkripcí mluvené řeči a rekonstruovaným standardizovaným textem. Standardizovaný text bude následně anotován podle stávajících pravidel tektogramatické anotace, aniž by se tato pravidla musela nějak výrazně upravovat.
Jako první data pro anotaci byla zvolena data z projektu Malach.
Vedle malachovských dat anotujeme také české dialogy Senior Companions (v rámci projektu Companions).