[ Skip to the content ]

Institute of Formal and Applied Linguistics Wiki


[ Back to the navigation ]

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
external:lexemann:guidelines [2007/02/06 11:32]
stranak
external:lexemann:guidelines [2008/07/11 12:00]
bejcek Otázka k anotaci času a značek autorů
Line 1: Line 1:
 ====== Anotační instrukce ====== ====== Anotační instrukce ======
 +
  
  
 ==== Pravidla ==== ==== Pravidla ====
  
-== SemLex -- slovník víceslovných lexémů ==+=== SemLex -- slovník víceslovných lexémů ===
   * Vyhledávání   * Vyhledávání
-    * je nutno psát tvary lemmatisované; v případě hledání více slov současně spojovat podtržítkem (např. "čistý_ruka") 
   * Přidávání do slovníku   * Přidávání do slovníku
     * nejde-li něco udělat, poznamenat to do "glosa" a označit třemi hvězdičkami (tedy ''%%***%%poznámka'') k dalšímu ručnímu posouzení     * nejde-li něco udělat, poznamenat to do "glosa" a označit třemi hvězdičkami (tedy ''%%***%%poznámka'') k dalšímu ručnímu posouzení
     * je vhodné časté pojmenované entity také přidávat do slovníku, v další verzi programu to poslouží k automatické předanotaci     * je vhodné časté pojmenované entity také přidávat do slovníku, v další verzi programu to poslouží k automatické předanotaci
       * Pro odlišení pojmenovaných entit od ostatních lexémů ve slovníku je potřeba určit typ entity do glosy:\\ ''%%***%%(jméno)''\\ ''%%***%%(instituce)''\\ ''%%***%%(místo)''\\ ''%%***%%(objekt)''\\ ''%%***%%(foreign)''.       * Pro odlišení pojmenovaných entit od ostatních lexémů ve slovníku je potřeba určit typ entity do glosy:\\ ''%%***%%(jméno)''\\ ''%%***%%(instituce)''\\ ''%%***%%(místo)''\\ ''%%***%%(objekt)''\\ ''%%***%%(foreign)''.
 +    * Pokud přidáváte položku zřetelně odvozenou od jiné, která už ve slovníku je, poznamenejte to opět do glosy jako ''%%***%%derived: <ID číslo původní položky>''\\ později bude vyhledání přidáno přimo do programu (např. "zrakově postižený člověk" je odvozený od "zdravotně postižený člověk").
 +    * Pro frazémy neurčitého slovního druhu (jako např. "laicky řečeno" -- asi částice?) bude možno v příští verzi vybrat N/A.
 +    * Je-li potřeba položku smazat, použijte ''%%***%%remove'' a případně připište důvod (vytvořeno omylem, duplicitní heslo, není frazémem, ...)
  
-== Pojmenované entity == +=== Pojmenované entity ("NE") === 
-  **v této fázi se zabýváme jen striktně víceslovnými NE: tedy těmi, uvnitř nichž nemá smysl ani závislostní popis, ani funktory. Jednoslovné NE se budou anotovat až v 2. fázi v TrEdu.** +**v této fázi se zabýváme jen striktně víceslovnými NE:** tedy těmi, uvnitř nichž nemá smysl ani závislostní popis, ani funktory. Jednoslovné NE se budou anotovat až v 2. fázi v TrEdu. Z toho důvodu neanotujeme ani jednoslovné zkratky víceslovných NE (např. ČSSD). (Pozor, KDU-ČSL má tři tektogramatické uzly, proto je (a všechny ostatní zkratky s pomlčkou, spojovníkem, či mezerou ("MFF UK")) chceme **anotovat** již v této fázi jako instituce). 
---- + 
-   * TODO Sjednotit (zde i ve sem-ann-uanglické a české názvyTřeba person pro jméno žáby je poněkud matoucí. (podle mne neníjde o personifikaci --ps)+Vnitřní struktura nás (prozatím) nezajímátakže například "Astronomický ústav Univerzity Karlovy v Praze" anotujeme jako jednu jedinou instituci. 
 + 
 +----
  
    * **jméno** jsou jména pouze osob a zvířat\\ ke jménu osoby patří i tituly    * **jméno** jsou jména pouze osob a zvířat\\ ke jménu osoby patří i tituly
Line 44: Line 49:
      * //mezi sedadly 30 a 40// -- **X** je "//mezi 30 a 40//", "//sedadly//" není nic      * //mezi sedadly 30 a 40// -- **X** je "//mezi 30 a 40//", "//sedadly//" není nic
  
 +=== Frazémy ===
 +
 +Příklady toho, co už není frazém:
 +  * moskevský čas
 +  * antisemitská politika, rasistická politika
 +
 +Eliptické užití frazému se anotuje původním frazémem, tedy například "zrakově postižený" je anotováno slovníkovou položkou "zrakově postižený člověk".
  
 ==== K nástroji sem-ann ==== ==== K nástroji sem-ann ====
  
- * Zobrazuje-li se vlevo pod oknem s textem hvězdička (v samostatném rámečku), značí to, že soubor byl změněn a nebyl dosud uložen. +  * Zobrazuje-li se vlevo pod oknem s textem hvězdička (v samostatném rámečku), značí to, že soubor byl změněn a nebyl dosud uložen. 
- * Program lze spouštět také například takto: ''./sem-ann.pl anot/lnd94103_1*.t.gz anot/lnd94103_002.t.gz''. Pak program po startu automaticky otevře soubor ''lnd94103_100.t.gz''. Po dokončení práce a uložení souboru klávesa F8 otevře soubor ''lnd94103_101.t.gz'' atd. až předposlední soubor bude ''lnd94103_199.t.gz'' a poslední ''lnd94103_002.t.gz''. Klávesa F7 umožňuje naopak vracet se k předchozímu vyjmenovanému souboru.+  * Program lze spouštět také například takto: ''./sem-ann.pl anot/lnd94103_1*.t.gz anot/lnd94103_002.t.gz''. Pak program po startu automaticky otevře soubor ''lnd94103_100.t.gz''. Po dokončení práce a uložení souboru klávesa F8 otevře soubor ''lnd94103_101.t.gz'' atd. až předposlední soubor bude ''lnd94103_199.t.gz'' a poslední ''lnd94103_002.t.gz''. Klávesa F7 umožňuje naopak vracet se k předchozímu vyjmenovanému souboru.
  
 === Některé užitečné klávesy === === Některé užitečné klávesy ===
Line 58: Line 70:
 |F8|Next file|//od revize 94//| |F8|Next file|//od revize 94//|
  
-==== Dotazy, nejasnosti ====+ 
 + 
 + 
 + 
 + 
 +==== Dotazy, nejasnosti === 
 +Máme několik dalších nejasností, zatím jsme se shodli na následujících řešeních: 
 + 
 +  * Obecně: frazém je to, co nelze lexikálně variovat (dopravní přestupek/*dopravní hřích) a co není odlučitelné (*dopravní závažný přestupek).  
 +    - obojí je obvyklé, ale když alespoň jedno neplatí, neznamená to ještě, že o frazém v nějakém smyslu nejde.  
 +      - Máme dost různých kreativních užití ("ne Rudé, ale Šedé právo"; nový význam spojení "Sarajevský atentát"), některé jsou pak časem více či méně lexikalizované. Otázka je, jak "ad hoc" frazémy značit.Prozatím navrhuji zanést jej do Semlexu a do pozn. uvést od jakého frazému je odvozen, pokud je to zřejmé (je-li ten původní kiž v SemLexu, tak ID). 
 +      - //neodlučitelnost// je také sporná. Zaprvé je možná (a běžná) elipsa (Sarajevský atentát -> Sarajevo). To ale není odloučení. Ovšem i rozvití části frazému je ale možné. Co možné není, je porušení přímé závislosti všech částí frazému, neboli rozdělení (přerušení) jeho syntaktického stromu jiným uzlem. 
 +  * Apelativa jako "ulice", "náměstí" (např. ve spojení "Staroměstské náměstí" i "náměstí Míru") apod. jsou součástí pojmenovaných entit 
 +    - ano --ps 
 +  * slovo "zákon" je součástí názvu (zákon o daních, podle zákona 1456/18, Sb.) 
 +    - souhlas. --ps 
 +  * NE typu „galerie Václava Špály“: je to místo, když se tím míní místo; ale když je tam personifikace, je to INSTITUCE (GVŠ koupila obraz x jdu do GVŠ) 
 +    - ano, přesně tak si to představuji. --ps 
 +  * devět sekund, pět let, 20 hodin – jde o čas ?(shodli jsme se, že „rok 1994“ značíme celé jako čas), nebo máme postupovat analogicky podle „10 metrů“ a neanotovat?\\ Nemůžu najít odpověď na tuto otázku -- je někde jinde? Další příklad je "únor 2002" a ten snad anotovat chceme. Ovšem stejně jako všechny předchozí příklady sestává ze dvou (a více) tektogramatických uzlů, což snad je naše kritérium... --EB 
 +  * Problém značení variabilních frazémů (dostal x měsíců natvrdo) a nekonečně rozvinutelných frazémů ("výkonná rada oddělení obvodního úřadu pro míru nezaměstnanosti"
 +    - //variabilní//: zavést "dostat měsíců natvrdo" apod. vzhledem k syntakt. struktuře se najdou všechny výskyty. Ovšem do poznámky uvést, že to rozvití "měsíců" je obligatorní. Horší je, že zde může variovat i měsíců/let a "natvrdo a podmíněně". Prozatím nezbyde, než to vše mít jako samostatná hesla SemLexu, ale optimální to není. MOC DOBRÝ PŘÍKLAD. DÍKY. --ps 
 +    - //rozvíjitelné//: označit celek, zavést jej do SemLexu. Jeho frazeologické části jsou zajímavý problém do budoucna, ale zcela samostatný. Lexikografická záležitost. Alespoň dokud nenajdete lepší příklad :-) 
 + 
 +  * //značky autorů pod článkem navrhuji značit jako entity reprezentující jména osob// (--ps)\\ Předpokládám, že pouze ve výjimečném případě víceslovných značek autorů (neboť všechny jednoslovné výrazy, včetně zkratek, jsme se rozhodli neanotovat. --EB 
 +  * Případy jako //první vlna//, //druhá vlna// aj. kazdý značíme jako  frazém, těch vln asi není až tak hodně, max. 10. 
 +  * Ve frazémech typu //přešla mne chut'// značíme jen //přejít chut'//
 + 
 + 
 +==PŠ+PV== 
 + 
 +Ještě technický problém: občas některé lexémy naprosto nevysvětlitelně nelze označit a  program hlásí, že "vybraný text nemá smysl anotovat"(přitom to jsou ale výrazy, které prokazatelně smysl anotovat má), několikrát se to stalo i u celého souboru. (PŠ+PV) 
 +  - potřebujeme přesný údaj, kde se to stalo. Jinak chybu nemůžeme opravit. (--ps) 
 + 
 +  * první příklad, se kterým jsem se dnes setkal: v souboru  ln95047_134.t.gz se (což se stává) opakuje poslední věta dvakrát; v obou případech nelze označit druhou půlku telefonního čísla (= součást adresy). (pš) 
 +  * další příklad: soubor ln95047_137, 6. odstavec, výraz "nemocniční zařízení": lze označit jen "nemocniční", nikoli "zařízení". (pš) 
 +  * dalsi priklady souboru, kdy je posledni veta zdvojena a nektere vyrazy v ni nelze anotovat: davka 14/soubor 18; 14/31;  
 +14/50; 14/72; 15/22, 23 (skoro celé nelze anotovat); 16/51; 16/74; 16/134 (pv) 
 + 
 +Další otázky:  
 +1) jak znacit vyrazy jako: vládní návrh zákona o sociální podpoře 
 + jmena zakonu obecne znacim jako objekty, ale tady se zaroven krizi: vladni navrh, navrh zakona, zakon o socialni podpore a socialni podpora - je v takovych pripadech lepsi zadat cele heslo do slovniku s tim, ze bude slovnik velmi rychle narustat, nebo vyraz rozkouskovat a v tom pripade jak? 
 +2) jak anotovat fakulty a názvy univerzit, obory apod? 
 +3) jak znacit parafraze a nekonecne mnozstvi variaci typu "Zloději nechodí po horách, ale po domácnostech" (pv) 
 + 

[ Back to the navigation ] [ Back to the content ]