[ Skip to the content ]

Institute of Formal and Applied Linguistics Wiki


[ Back to the navigation ]

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
subversion [2009/02/19 14:27]
zeman Ach, ta obrácená logika oproti MediaWiki!
subversion [2009/02/20 09:22]
zeman Uvedení informace o anonymních uživatelích na pravou míru.
Line 31: Line 31:
  
 O přidávání uživatelů a hesel viz níže. O přidávání uživatelů a hesel viz níže.
- 
  
 === Přidávání vlastních uživatelů pro webové přístupy (SVN i Trac) === === Přidávání vlastních uživatelů pro webové přístupy (SVN i Trac) ===
Line 55: Line 54:
  
 Pozor - hesla se tu nastavuji jako textove retezce, neni to htaccess! Po siti tedy tecou nekryptovane! Pozor - hesla se tu nastavuji jako textove retezce, neni to htaccess! Po siti tedy tecou nekryptovane!
 +
  
 ==== Konfigurace přístupu k systému Trac ==== ==== Konfigurace přístupu k systému Trac ====
Line 66: Line 66:
 Takto spustíte konfigurační skript pro Trac vašeho projektu: Takto spustíte konfigurační skript pro Trac vašeho projektu:
     trac-admin /home/trac/$PROJEKT     trac-admin /home/trac/$PROJEKT
 +
 +Chcete-li mít přístup k nastavení Tracu pro tento projekt i přes webové rozhraní Tracu, uvnitř ''trac-admin'' zadejte tento příkaz (nahraďte ''$USER'' svým uživatelským jménem v Tracu):
 +
 +<code>permission add $USER TRAC_ADMIN</code>
 +
 +Ve webovém rozhraní (https://svn.ms.mff.cuni.cz/projects/$PROJEKT) se pak objeví tlačítko //Admin//. V něm ještě klikněte na //Plugins//, pak na doplněk //IniAdmin0.2// a povolte ho. Tím se na administrátorské stránce zpřístupní i všechna nastavení z ''trac.ini''.
 +
 +**Upozornění:** V sekci //Permissions// vidíte a můžete měnit práva uživatelů k jednotlivým operacím v Tracu. Nějaká práva mohou mít (a defaultně mají) i anonymní uživatelé, ale vzhledem k tomu, že naše instalace Tracu si vynucuje přihlášení, žádný uživatel by neměl být anonymní. Pokud někomu sdělíte uživatelské jméno ''ufalr'' (a heslo, které k němu uvidíte v konfiguračním souboru ''passwd'' vašeho projektu po jeho založení), dali jste mu read-only přístup do repozitáře svn (přes protokol svn), ale v Tracu může některé věci i měnit (libovolný neanonymní uživatel defaultně může psát do tracové wiki, zakládat a měnit tickety). To proto, že pro Trac už to není anonym, nýbrž "authenticated user".
  
 === Časté problémy === === Časté problémy ===
Line 76: Line 84:
  
 Ověřte, že v souboru ''/home/trac/PROJEKT/conf/trac.ini'' máte nastavenu proměnnou ''default_charset'' na ''utf-8''. **Default je chybný, iso-8859-15.** Ověřte, že v souboru ''/home/trac/PROJEKT/conf/trac.ini'' máte nastavenu proměnnou ''default_charset'' na ''utf-8''. **Default je chybný, iso-8859-15.**
 +
 +==== Přístup k repozitáři z Microsoft Windows ====
 +
 +Pracovní kopii projektu můžete mít i ve Windows. Tím se nemá na mysli, že vybalíte kopii pomocí ''svn checkout'' někde na Linuxu a pak si ji přenesete do Windows třeba pomocí SFTP. Můžete mít plnohodnotnou a synchronizovanou pracovní kopii, jestliže použijete windowsového klienta svn. Takovým klientem je [[http://tortoisesvn.net/|Tortoise SVN]]. Funguje jako rozšíření shellu Windows, to znamená, že se vám plně integruje do Průzkumníka Windows. Příkazy pro práci s repozitářem pak vyvoláváte pomocí kontextové nabídky, která se zobrazí, když kliknete na soubor nebo adresář pravým tlačítkem myši.
  
 ===== Lokální Subversion ===== ===== Lokální Subversion =====
Line 126: Line 138:
  
 Pokud jste si jisti, že pro tento projekt nebudete nikdy potřebovat větve ani otagované verze, můžete pravděpodobně vynechat vytváření podsložek ''branches'' a ''tags'' a celý projekt posunout o patro výš. To jsem ale nezkoušel. Pokud jste si jisti, že pro tento projekt nebudete nikdy potřebovat větve ani otagované verze, můžete pravděpodobně vynechat vytváření podsložek ''branches'' a ''tags'' a celý projekt posunout o patro výš. To jsem ale nezkoušel.
 +
 +
 +
 +
  
  
Line 151: Line 167:
 /home/howto/create_new_project.sh interset /home/howto/create_new_project.sh interset
 cd /home/svn/repos/interset/conf cd /home/svn/repos/interset/conf
 +# Přístup k svn přes protokol svn (nešifrovaně!)
 vi authz vi authz
-vi passwd</code>+vi passwd 
 +# Přístup k svn a tracu přes protokol https 
 +vi /home/svn/users/passwords 
 +# Pokud jsem se tam ještě nenašel, můžu své heslo nastavit takto: 
 +htpasswd -s /home/svn/users/passwords zeman 
 +# Přístupová práva k svn repozitáři prostřednictvím https (obecně i specificky pro tento projekt) 
 +vi /home/svn/permissions/svnauthz.conf 
 +# Přístupová práva ke správě projektu v tracu 
 +# Mělo by jít též editovat ve webovém rozhraní 
 +trac-admin /home/trac/interset</code>
  
-Poznámka: systém idělování práv je složitý a nezdokumentovanýJeště existuje centrální ehled uživatelů a jejich hesel pro všechny repozitáře na serveru SVNLeží v ''/home/svn/users/passwords''. Hesla jsou zde zašifrovaná a nejsem si teď jistjakým způsobem se nastavují. Snad nějaký íkaz ''svnpasswd''? Nebo ''htpasswd''? Pak také existuje centrální evidence práv uživatelů v souboru ''/home/svn/permissions/svnauthz.conf''V ní lze nastavovat jednak výchozí práva, jednak práva pro jednotlivé projektyNení mi ale jasné, kdo dostane přednost, když jsou pro konkrétní projekt nastavena práva jak tady, tak přímo u daného projektu v ''/home/svn/repos/PROJEKT/conf''.+Serverový projekt a repozitář jsou založené a ístupová práva doufejme správně nastavena. Teď se tedy můžeme pustit do vlastního přenosu dat projektuSamozřejmě předpokládáme, že chceme zachovat historii revizí, jinak by stačilo prostě ze zdrojového repozitáře vybalit pracovní kopii a na server ji naimportovat jako nový dosud neverzovaný projektK přenosu projektu včetně historie je potřeba použít příkazy nástroje ''svnadmin''. Podrobnější návod si lze přečíst [[http://svnbook.red-bean.com/nightly/en/svn.reposadmin.maint.html#svn.reposadmin.maint.migrate|tady]]. Důležité je vědět, že na rozdíl od klienta ''svn'', který může přistupovat k repozitáři vzdáleně přes síťové protokoly, ''svnadmin'' musí běžet na stroji, na kterém je repozitář fyzicky uložen. 
 + 
 +<code>svnadmin dump /net/work/public/SVN/interset > interset.svndump 
 +scp interset.svndump svn.ms.mff.cuni.cz:/home/zeman 
 +rm interset.svndump 
 +ssh svn.ms.mff.cuni.cz 
 +svnadmin load /home/svn/repos/interset < interset.svndump 
 +rm interset.svndump 
 +# Log off svn server, continue on local machine 
 +exit 
 +# Replace the working copy of local project by a working copy of the server project 
 +cd .. 
 +mv interset interset.localwc 
 +svn --username zeman checkout https://svn.ms.mff.cuni.cz/svn/interset/trunk 
 +mv trunk interset 
 +cd interset</code>
  
 ===== Přechod z CVS pod SVN ===== ===== Přechod z CVS pod SVN =====

[ Back to the navigation ] [ Back to the content ]