[ Skip to the content ]

Institute of Formal and Applied Linguistics Wiki


[ Back to the navigation ]

This is an old revision of the document!


Table of Contents

Play the Language: Play Coreference

Aktuality

Motivace

Na t-rovině PDT 2.0 proběhlo anotování koreference, a sice viz níže. V anotování koreference je potřeba pokračovat i s ohledem na její automatické určování metodami strojového učení.

Určitě chceme mít jakékoli anotace, pro které se rozhodneme (tedy i koreferenční), PRÁVĚ TEĎ. To znamená, že HNED seženeme anotátory (kolik?), HNED je zacvičíme, HNED na ně seženeme peníze, … Tak HNED to nebude, že ano:-) Zvolme tedy takový způsob anotace, pro který rychle (HNED to nebude ani v tomto případě) seženeme dostatek anotátorů - anotátory nebudeme muset zacvičovat, protože si budou “jenom” hrát.

Motivační publikace

Anotování koreference v českých datech

Automatické určování koreference v českých datech - přehled

Návrh hry - brainstorming

26/5/08 Anja, Bára:

26/6/08 Jirka:

11/2/09 Bára:

Specification

Strategy

Input Texts

Text Selection

Coding

Internal format

(Pre)processing

Text handling

Scoring

JM:
Já myslím, že do shody je tlačit chceme. Je žádoucí, aby anotace byla co nejúplnější. Když druhý hráč uvidí, že první hráč spojil nějaké slovo, vyvíjí to na něj tlak, aby se podíval, jestli to
nepřehlédl a jestli by ho nemohl zapojit také. Neukazuje se mu kam, takže když nenajde žádný cíl, nezapojí ho a bude se radovat, že první hráč udělal nějakou chybu. Myslím, že ta funkce by měla brát buď automatickou anotaci nebo manuální, podle toho, co je k dispozici. Rovněž si teď myslím, že manuálně anotovaná data budeme používat minimálně - pouze pro změření úspěšnosti anotace pomocí hry - to ale nemusí být vůbec součástí skóre hry, to se udělá off-line. Manuálně anotovaných dat máme málo, jsou už anotovaná a nejsou zábavná. Z toho mi vyplývá, že bych manuální anotaci pro určování skóre nebral vůbec v úvahu a ze vzorečku nahoře bych první člen vyhodil.

BH: Jirka ma pravdu. Pocitani skore musi byt objektivni. Proto jsem vzorecek upravila tak, ze nebude pocitat shodu hrace vzhledem k rucni anotaci.

Output Data Needed

(JM: Mluvil jsem kvůli měření mezianotátorské shody v anotování koreference se Zdeňkem a vyšlo z toho, že na měření shody na šipkách by použil prostě jen F-measure. Její smysl je jasný a je symetrická. Kappa je nevhodná kvůli tomu, že pravděpodobnost náhodné shody je poměrně nízká a těžko se určuje; kappa se hodí spíš pro klasifikační úlohy (proto ji použiju v Anjiině projektu na shodu v určování typu koreference, když už se shodli na šipce); ostatní (G-theory a Pearson correlation) neznám, jsem zvědav, co k tomu řekne Pavel.)

  1. kappa measure
  2. the Pearson correlation - see (Snow et al., 2008) Cheap and Fast - But is it Good? ...

Design

Tools needed

Kdo hru implementuje

ACL - IJCNLP2009


[ Back to the navigation ] [ Back to the content ]