[ Skip to the content ]

Institute of Formal and Applied Linguistics Wiki


[ Back to the navigation ]

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
user:zeman:dz-parser:conll [2009/03/03 16:28]
zeman Makefile.
user:zeman:dz-parser:conll [2009/03/26 08:21] (current)
zeman Úvod.
Line 1: Line 1:
 ====== Pokusy s DZ Parserem pro CoNLL ====== ====== Pokusy s DZ Parserem pro CoNLL ======
  
-Tato stránka původně vznikla jako záznam o tom, jakým způsobem jsem spouštěl parser během soutěže v parsingu CoNLL 2007, abych tyto pokusy dokázal zopakovat. Postupně se mění na stránku o pokusech s [[internal:data-conll|daty CoNLL]] obecně (nejen 2007). Data leží v ''/net/data/conll''. Parser odsud čte, ale nepíše sem. Pro soubory související se syntaktickou analýzou těchto dat mám samostatnou složku ''/net/work/people/zeman/conll-dzparser''.+CoNLL Shared Task je soutěž v závislostní syntaktické analýze více jazyků, která probíhala v letech [[http://nextens.uvt.nl/~conll/|2006]], [[http://depparse.uvt.nl/depparse-wiki/SharedTaskWebsite|2007]], [[http://barcelona.research.yahoo.net/conll2008/|2008]] a [[http://ufal.mff.cuni.cz/conll2009-st/|2009]]. Tato stránka původně vznikla jako záznam o tom, jakým způsobem jsem spouštěl parser během CoNLL 2007, abych tyto pokusy dokázal zopakovat. Postupně se mění na stránku o pokusech s [[internal:data-conll|daty CoNLL]] obecně. 
 + 
 +Data leží v ''/net/data/conll''. Parser odsud čte, ale nepíše sem. Pro soubory související se syntaktickou analýzou těchto dat mám samostatnou složku ''/net/work/people/zeman/conll-dzparser''.
  
 ===== Proměnné ===== ===== Proměnné =====
Line 41: Line 43:
   * ''vypsat_tabulku.pl'' dělá podobnou věc jako ''harvest.csh'', ale výsledky rovnou formátuje jako tabulku, kterou můžeme uložit v této wiki. Má parametr ''INI'', který říká, jaké výsledky (získané s jakým konfiguračním souborem) se mají sbírat.   * ''vypsat_tabulku.pl'' dělá podobnou věc jako ''harvest.csh'', ale výsledky rovnou formátuje jako tabulku, kterou můžeme uložit v této wiki. Má parametr ''INI'', který říká, jaké výsledky (získané s jakým konfiguračním souborem) se mají sbírat.
  
-===== Výsledky ===== 
  
 +===== Sémantika 2009 =====
 +
 +Aby vyhodnocení CoNLL 2009 fungovalo, musím do výsledků doplnit alespoň nějakou sémantiku, i kdyby třeba náhodně.
 +
 +  * Potřebuju skript, který bude asi pracovat přímo se souborem ve formátu CoNLL, protože v CSTS beztak nejsou k dispozici sémantické prvky a navíc bych pak musel ještě upravovat převod z CSTS do CoNLL.
 +  * Ve skutečnosti „tento skript“ znamená dva skripty, trénovací a anotační.
 +  * Minimální požadavky na tento skript:
 +    * Naučit se pro daný jazyk, jakých hodnot může nabývat pole PRED. Když už to budu dělat, asi bych se to mohl učit jako funkci lemmatu, protože na lemmatu to zjevně běžně závisí.
 +    * Naučit se pro daný jazyk, jakých hodnot může nabývat pole APRED.
 +      * Závisí na uzlu, pro nějž ho vyplňujeme (řídící) a na uzlu odpovídajícím sloupci, do nějž ho vyplňujeme (závislý), ale učit se tohle bude trochu složitější.
 +    * Do existujícího CoNLL souboru doplnit hodnoty PRED všude tam, kde FILLPRED = "Y".
 +    * Pro každou větu spočítat, kolik uzlů má nastaveno FILLPRED = "Y". Tolik bude u každého uzlu sloupců APREDs.
 +    * Zapamatovat si, které predikáty závisí na jiných predikátech (popř. si rovnou zapamatovat celý strom). U každého predikátu pak střelit nějakou hodnotu APRED do všech sloupců, které na něm závisí. Do ostatních vyplnit "_".
 +  * Až tyhle skripty budou, zapracovat je do Makefilu a získat baseline výsledek pro všechny jazyky.
 +
 +===== Výsledky =====
  
 ==== Výchozí nastavení ==== ==== Výchozí nastavení ====

[ Back to the navigation ] [ Back to the content ]