[ Skip to the content ]

Institute of Formal and Applied Linguistics Wiki


[ Back to the navigation ]

This is an old revision of the document!


Table of Contents

Brainstorming

Dělení členů, zájmen, číslovek a příslovcí

Zájmena, číslovky a příslovce (a také determiners v sadách, které je rozlišují) mají v některých případech podobné podskupiny, které se ale mohou dělit podle různých kritérií.

Druhy zájmen

Druhy číslovek

Kategorie osobních, recipročních a přivlastňovacích zájmen jsou specifické pro zájmena a mezi číslovkami a příslovci nemají protějšek. Přivlastňovací jsou ovšem zase i přídavná jména. Záporné je kdeco, přídavná jména, slovesa, příslovce a dokonce i podstatná jména (např. šikovnost vs. nešikovnost).

určitý
neurčitý
záporný
tázací
vztažný
hromadný (collective, např. “všechno”)

Mnohá slova (ale ne všechna) jsou současně tázací a vztažná. Jinak se ale uvedené vlastnosti většinou nepřekrývají. Zato se překrývají s jinými vlastnostmi, které někdy označujeme jako druhy zájmen:

zvratný
přivlastňovací

(Osobní i přivlastňovací zájmeno může být zvratné. Přivlastňovací může být nejen přivlastňovací zájmeno, ale také vztažné zájmeno (“jehož”) a přídavné jméno.)

Kategorii určitosti a negace asi nemůžeme sloučit, pokud má negace současně sloužit i podstatným jménům, přídavným jménům a slovesům, protože podstatná a přídavná jména mohou být současně určitá i neurčitá. Nanejvýš bychom mohli informaci o záporu zdvojit (byla by u určitosti i ve zvláštní kategorii), ale to je asi blbost.

Kategorii určitosti a vztažnosti už jsem sloučil a zatím to nevadí.

Co s dalšími druhy zájmen?

ukazovací
reciproční

Zájmena ukazovací (demonstrativa) jsem zatím poznával podle toho, že jsou určitá, ale není to příliš zakuklená informace? Neurčitá být nemohou už z logiky věci, s tím problém nebude.

Pak se ještě objevují zájmena reciproční (“aufeinander”) a různá klitika, což jsou většinou zkrácené tvary osobních zájmen. (Toto by určitě neměla být samostatná kategorie zájmen, protože pak se při zjišťování, zda je zájmeno osobní, musíme ptát na “clit” a “pers” současně. Možná by stačilo varian=“short”. A možná by to nestačilo, protože někdy je zájmeno - příklonka (klitikum) přilepené ke slovesu a budeme chtít, aby i toto sloveso mohlo mít nastavenou vlastnost clit=“yes”: бориться, despiértate.

Druhy příslovcí podle významu

U příslovcí by zase stálo za to odlišovat jejich sémantické kategorie. Česká sada značek to sice nakonec nedělá, ale stejně je asi jen otázkou času, než narazím na značky, které to dělají.

místo
- kde, tady, tam, někde, nikde
- odkud, odsud, odtamtud, odněkud, odnikud
- kudy, tudy, tamtudy, někudy, nikudy
- kam, sem, tam, někam, nikam
čas
- kdy, teď, potom, včera…, někdy, nikdy
- odkdy, odteď
- dokdy, doteď, dosud
způsob
- jak, tak, takhle, nějak, nijak
příčina
- proč, proto
účel
- nač
Ještě existují příslovečná určení podmínky a přípustky, ale zatím neznám jazyk, ve kterém by k nim spadaly jednoslovné výrazy.

Dělení ukazovacích zájmen podle vzdálenosti

Některá ukazovací slova (demonstrativa) se ještě dělí podle toho, zda odkazují na něco, co je blízko, nebo naopak daleko: tento vs. tamten, tady vs. tam, teď vs. tehdy. Některá demonstrativa zůstávají vzdálenostně neutrální (např. ten). V některých jazycích (např. ve španělštině) je vzdálenostní dělení i vícestupňové: aquí - ahí - allí.

Dělení neurčitých zájmen

Neurčitá zájmena a příslovce lze rozdělit podle míry neurčitosti, tj. podle velikosti podmnožiny, do které označovaný objekt může spadat:

Dělení podle syntaktického chování

Současně se chovají jako různé slovní druhy:

Pozor, kvantitativní množina se překrývá s adverbiální ve slově kolikrát. Slova kolikátý, kolikerý a pokolikáté jsou sice taky číslovky, ale tam už tu kvantitativnost necítím tak silně, aby měla převážit.

Tabulka

druh substantivní zájmeno atributivní zájmeno kardinální číslovka ordinální číslovka jiná atributivní číslovka jiná substantivní číslovka násobná číslovka řadová adverbiální číslovka příslovce místa příslovce času příslovce způsobu příslovce příčiny další tázací příslovce
tázací kdo, co jaký, který, čí kolik kolikátý kolikerý kolikero kolikrát pokolikáté kde, odkud, kudy, kam kdy, odkdy, dokdy jak proč nač, oč
vztažný jenž, což jehož, jejíž, jejichž
ukazovací to, tohle ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám tolik tolikátý tolikerý tolikero tolikrát potolikáté tady, tam, odtud, odsud, odtamtud, tudy, tamtudy, sem teď, tehdy, odteď, odtehdy, doteď, dosud tak, takto, takhle, onak proto
neurčitý někdo, něco, kdekdo, kdeco, leckdo, lecco, kdokoli, cokoli, málokdo, máloco nějaký, některý, něčí, kdejaký, kdekterý, kdečí, lecjaký, leckterý, jakýkoli, kterýkoli, číkoli, málokterý několik, mnoho, málo několikátý několikerý, mnohý několikero několikrát, mnohokrát poněkolikáté někde, odněkud, někudy, někam, leckde, leckudy, kdekoli, odkudkoli, kamkoli, málokde někdy, leckdy, kdykoli, málokdy nějak, kdejak, lecjak, jakkoli
hromadný všichni, všechno každý, všechen veškerý pokaždé všude, odevšud, všudy vždy, odjakživa všelijak
záporný nikdo, nic nijaký, žádný, ničí nula nultý nulakrát nikde, odnikud, nikudy, nikam nikdy nijak

Articles, Determiners and Predeterminers

Article je člen, např. a nebo the. Determiner je širší pojem než člen. Kromě členů zahrnuje i výrazy, které mohou člen nahradit, např. some. Neznám rozumný český pojem pro determiner. Buď prostě determinátor, nebo určovač, nebo určovací výraz.

Predeterminer je výraz, který může v angličtině stát ještě před členem, např. all the men, both the girls nebo such a mess.

Shrnutí

Vlastnosti tázací - vztažný - ukazovací - neurčitý - hromadný - záporný mohou mít zájmena, číslovky, příslovce i (pokud jim přiznáme právo na existenci) determinery.

Jsou zájmena, která nemají žádnou tuto vlastnost (osobní, reciproční, přivlastňovací).

Většina číslovek nemá žádnou tuto vlastnost, ale jejich dělení je ortogonální k uvedeným určovacím vlastnostem (např. existují základní tázací, základní neurčité, řadové tázací, řadové neurčité a mnohé jiné číslovky). Rovněž sémantické dělení příslovcí je ortogonální k určovacím vlastnostem.

Určovací výrazy (determiners and predeterminers) se v podstatě kryjí se zájmeny nebo číslovkami, které mají některou určovací vlastnost a jsou syntakticky atributivní. (Příslovcům, která mají tytéž vlastnosti, se determiners neříká, protože determiner se vždy chová jako přídavné jméno.) Zatím se mi zdá jako nejlepší řešení kategorii Determiners úplně zrušit a určovací vlastnosti běžně nastavovat u zájmen, číslovek a příslovcí; zájmena dále dělit na substantivní a atributivní; číslovky dělit na substantivní, atributivní a adverbiální (u nich to většinou vyplývá ze subpos, ale ne vždy - např. v češtině pět pánů vs. s pěti pány). Zájmena dělit po jedné linii na osobní, reciproční, přivlastňovací a determinativní; po druhé linii na substantivní a atributivní. Přivlastňovací budou identifikována zvláštní vlastností, viz níže (pak je ale zbytečné vymezovat kategorii determinativních zájmen?) Další zvláštní vlastnosti budou reflexivita (týká se osobních a přivlastňovacích zájmen), příklonkovitost (týká se osobních zájmen).

Vlastnost definiteness nadále nebude mít hodnotu neg (přestože zápor je výše uveden jako jedna z možností), protože tu lze vyjádřit samostatnou vlastností negativeness. Tyto dvě vlastnosti nemůžeme slít, protože některá přídavná jména mohou být současně záporná i určitá/neurčitá. Vlastnost definiteness také nemůžeme slít se subpos, protože každá subpos číslovky může nabývat různých hodnot definiteness (včetně nedefinované hodnoty).

Zvážit, zda by vlastnost definiteness neměla mít k hodnotě definite ještě nadřazenou hodnotu demonstrative. Asi by to ale přineslo další problém podobný tomu, jak se tázací zájmena míchají se vztažnými. Mimochodem, pokud jde o tázací a vztažná zájmena: víme, že v češtině existují zájmena, která jsou vztažná, ale nejsou tázací (jenž, jehož). Platí to ale i naopak? Existuje vůbec zájmeno, které je tázací a není vztažné? Pokud to tak není, mohla by interrogativnost být jenom podvlastností vztažných zájmen. Existuje! V bulharštině jsou množiny tázacích a vztažných zájmen prakticky oddělené! Vztažná zájmena mají většinou příponu „-to“.

Přivlastňovací musí zůstat samostatnou vlastností (nemůžeme ji slít se subpos), protože

Žádné duplicity

Žádná informace by neměla být uložena duplicitně na dvou místech. Jinými slovy, hodnota žádného rysu by neměla automaticky vyplývat z hodnoty jiného rysu. Pokud tomu tak bude, hrozí, že decode() nastaví jen jednu z obou vlastností a encode() se pak zeptá na tu druhou.

Příklady:


[ Back to the navigation ] [ Back to the content ]