[ Skip to the content ]

Institute of Formal and Applied Linguistics Wiki


[ Back to the navigation ]

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision Both sides next revision
user:zeman:ukoly:brilluv-tagger [2007/10/24 21:03]
zeman Otázky.
user:zeman:ukoly:brilluv-tagger [2007/10/24 21:48]
zeman Skripty.
Line 5: Line 5:
 Výsledky své práce budete prezentovat ostatním na některé prosincové přednášce. Níže najdete otázky, na které byste při experimentech měli hledat odpověď; do prezentace však zahrňte i další zajímavosti, na které při pokusech narazíte, ať už se týkají technických aspektů práce s taggerem, zajímavostí v datech, se kterými jste pracovali, nebo námětů, jak zlepšit úspěšnost taggeru. Výsledky své práce budete prezentovat ostatním na některé prosincové přednášce. Níže najdete otázky, na které byste při experimentech měli hledat odpověď; do prezentace však zahrňte i další zajímavosti, na které při pokusech narazíte, ať už se týkají technických aspektů práce s taggerem, zajímavostí v datech, se kterými jste pracovali, nebo námětů, jak zlepšit úspěšnost taggeru.
  
-Odevzdávat budete kromě prezentace také podpůrné skripty, které při experimentech potřebujete. Měly by být spíše v Perlu než v shellu a neměly by záviset na konkrétním rozmístění souborů na vašem disku. Samozřejmě budou muset vědět, kde máte vybalený tagger s příslušenstvím, k tomu použijte proměnnou prostředí ''BRILL''. (V Perlu dostupná jako ''$ENV{BRILL}''.) Dokumentace ke skriptům stačí uživatelská, tj. seznam skriptů, ke každému způsob volání a jednou dvěma větami popsáno, k čemu slouží.+Odevzdávat budete kromě prezentace také podpůrné skripty, které při experimentech potřebujete. Měly by být spíše v Perlu než v shellu a spíše platformově nezávislé, i když v případě potřeby můžete využít externí programy běžně dostupné v Linuxu (např. gzip). Skripty by neměly záviset na konkrétním rozmístění souborů na vašem disku. Samozřejmě budou muset vědět, kde máte vybalený tagger s příslušenstvím, k tomu použijte proměnnou prostředí ''BRILL''. (V Perlu dostupná jako ''$ENV{BRILL}''.) Dokumentace ke skriptům stačí uživatelská, tj. seznam skriptů, ke každému způsob volání a jednou dvěma větami popsáno, k čemu slouží.
  
 ===== Poznámky k architektuře ===== ===== Poznámky k architektuře =====
Line 23: Line 23:
   - Jaké úspěšnosti tagger dosahuje na přiložených testovacích datech? Tj. pro jaké procento slov určil správnou značku?   - Jaké úspěšnosti tagger dosahuje na přiložených testovacích datech? Tj. pro jaké procento slov určil správnou značku?
   - Jaké jsou nejčastější druhy chyb naivního a Brillova taggeru? (Např. "25 % všech chyb byl případ, kdy správná je značka N4 (podstatné jméno ve 4. pádě), ale tagger přiřadil značku N1 (podstatné jméno v 1. pádě). Tato chyba se nejčastěji týkala slova "předpis".")   - Jaké jsou nejčastější druhy chyb naivního a Brillova taggeru? (Např. "25 % všech chyb byl případ, kdy správná je značka N4 (podstatné jméno ve 4. pádě), ale tagger přiřadil značku N1 (podstatné jméno v 1. pádě). Tato chyba se nejčastěji týkala slova "předpis".")
 +
 +===== Skripty =====
 +
 +Následuje přehled některých skriptů, které byste měli vytvořit. Nejde o vyčerpávající seznam, výše navržené experimenty budou vyžadovat i další funkce.
 +
 +  * Jednoduchý trénovací skript, kterému se předají trénovací data a vypadne nějaký soubor, třeba zagzipovaný, s natrénovaným modelem pro tagger. Brillovo README popisuje trénování rozložené do řady kroků, tento skript by měl celý proces usnadnit.
 +  * Obdobně skript pro pouštění taggeru, předá se mu soubor vypadlý z trénovacího skriptu a text k označkování, vypadne označkovaný text.
 +  * Naivní trénovač a tagger, který se volá stejně jako výše popsané rozhraní na Brillův tagger, ale chová se zcela naivně (nejpravděpodobnější značka, viz výše).
 +  * Skript, kterému se předá ručně označkovaný text (tzv. gold standard) a tentýž text označkovaný taggerem. Skript vypíše úspěšnost značkování taggeru (tj. procento správně označkovaných slov) a případný další rozbor chyb.
  

[ Back to the navigation ] [ Back to the content ]