[ Skip to the content ]

Institute of Formal and Applied Linguistics Wiki


[ Back to the navigation ]

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
user:zeman:ukoly:brilluv-tagger [2007/10/24 21:52]
zeman
user:zeman:ukoly:brilluv-tagger [2007/10/24 22:04]
zeman Data.
Line 6: Line 6:
  
 Odevzdávat budete kromě prezentace také podpůrné skripty, které při experimentech potřebujete. Měly by být spíše v Perlu než v shellu a spíše platformově nezávislé - to se týká zejména těch, které přímo nevolají Brillův software. V případě potřeby ale můžete využít externí programy běžně dostupné v Linuxu, které nelze snadno nahradit příkazy Perlu (např. gzip). Skripty by neměly záviset na konkrétním rozmístění souborů na vašem disku. Samozřejmě budou muset vědět, kde máte vybalený tagger s příslušenstvím, k tomu použijte proměnnou prostředí ''BRILL''. (V Perlu dostupná jako ''$ENV{BRILL}''.) Dokumentace ke skriptům stačí uživatelská, tj. seznam skriptů, ke každému způsob volání a jednou dvěma větami popsáno, k čemu slouží. Odevzdávat budete kromě prezentace také podpůrné skripty, které při experimentech potřebujete. Měly by být spíše v Perlu než v shellu a spíše platformově nezávislé - to se týká zejména těch, které přímo nevolají Brillův software. V případě potřeby ale můžete využít externí programy běžně dostupné v Linuxu, které nelze snadno nahradit příkazy Perlu (např. gzip). Skripty by neměly záviset na konkrétním rozmístění souborů na vašem disku. Samozřejmě budou muset vědět, kde máte vybalený tagger s příslušenstvím, k tomu použijte proměnnou prostředí ''BRILL''. (V Perlu dostupná jako ''$ENV{BRILL}''.) Dokumentace ke skriptům stačí uživatelská, tj. seznam skriptů, ke každému způsob volání a jednou dvěma větami popsáno, k čemu slouží.
 +
  
 ===== Poznámky k architektuře ===== ===== Poznámky k architektuře =====
  
-Brillův software je napsán dílem v C, dílem v Perlu. Testován byl na Sun Sparc 10, takže doporučené prostředí je Unix, i když není zatím vyloučeno, že ho půjde přeložit i ve Windows. Vznikl už v roce 1994 takže na dnešním hardwaru by měl být rychlejší a nemusel by mít problémy s pamětí. Tehdy ale trénování na půl miliónu anglických slov trvalo několik dní.+Brillův software je napsán dílem v C, dílem v Perlu. Testován byl na Sun Sparc 10, takže doporučené prostředí je Unix, i když není zatím vyloučeno, že ho půjde přeložit i ve Windows. Vznikl už v roce 1994takže na dnešním hardwaru by měl být rychlejší a nemusel by mít problémy s pamětí. Tehdy ale trénování na půl miliónu anglických slov trvalo několik dní.
  
 ===== Otázky ===== ===== Otázky =====
Line 33: Line 34:
   * Skript, kterému se předá ručně označkovaný text (tzv. gold standard) a tentýž text označkovaný taggerem. Skript vypíše úspěšnost značkování taggeru (tj. procento správně označkovaných slov) a případný další rozbor chyb.   * Skript, kterému se předá ručně označkovaný text (tzv. gold standard) a tentýž text označkovaný taggerem. Skript vypíše úspěšnost značkování taggeru (tj. procento správně označkovaných slov) a případný další rozbor chyb.
  
 +===== Data =====
 +
 +==== Čeština ====
 +
 +Pro přístup k datům je potřeba souhlasit s licenční smlouvou a odeslat registraci na http://ufal.mff.cuni.cz/corp-lic/pdt20-reg.html; do kolonky //Optional information// vyplňte "PFL007". O registraci bych se měl dozvědět a poslat vám odkaz na data.
 +
 +==== Švédština ====
 +
 +Data pocházejí ze švédského korpusu Talbanken05, který je volně dostupný na webu.
 +
 +==== Dánština ====
 +
 +Data pocházejí z korpusu DDT (Danish Dependency Treebank), který je volně dostupný na webu.

[ Back to the navigation ] [ Back to the content ]