[ Skip to the content ]

Institute of Formal and Applied Linguistics Wiki


[ Back to the navigation ]

This is an old revision of the document!


Háčkování

(úloha z počítačového zpracování přirozeného jazyka)

Upozornění: Specifikace je detailnější (a tudíž více svazující) než bývá u zápočtových úloh zvykem. Ideálně by díky tomu měla tři řešení téže úlohy od tří různých lidí být zaměnitelná; šetří vám to také práci s dokumentací, která už je součástí zadání. Samozřejmě nelze vyloučit, že najdete dobrý důvod, aby něco bylo jinak než ve specifikaci; takové případy se mnou prosím konzultujte. Bez posvěcení se raději od specifikace zbytečně neodchylujte. Kdo bude místo na STDOUT čmárat do souboru, jehož cesta je zadrátována ve zdrojáku jako “C:\Documents and Settings\PanVopička\Dokumenty\tisícdalšíchadresářů\mujchytrysoubor.dat” apod., nejenže nedostane zápočet, ale bude podroben veřejnému zostuzení.

Napište program, který doplní do textu chybějící diakritiku. K testování dostanete data v konkrétním jazyku, váš program by však měl být v maximální možné míře jazykově nezávislý. Můžete předpokládat, že jazyk, se kterým program pracuje, píše abecedou na bázi latinky. Vše ostatní, co potřebuje o konkrétním jazyku vědět, by měl být schopen se naučit z dat. (Z toho plyne, že vy daný jazyk ovládat nemusíte.)

Úloha má tyto části:

  1. Trénovací program. Projde trénovací data (tokenizovaný text v UTF-8) a naučí se slovník, tj. pro každý řetězec bez diakritiky všechny možné řetězce (s diakritikou či bez), ze kterých mohl vzniknout.
  2. Vlastní háčkovač. Čte ze standardního vstupu tokenizovaný text bez diakritiky, na standardní výstup vypisuje tentýž text s diakritikou (v UTF-8).
  3. Za pomoci trénovacího programu nebo jeho upravené verze:
    1. Najděte v daných datech slova, pro která je háčkování nejvíce nejednoznačné (tj. existuje největší škála možností, jak tato slova oháčkovat).
    2. Zjistěte, jaké procento výskytů slov neumožňuje přidání žádné diakritiky.
    3. Zjistěte, jaké procento vyžaduje přidání diakritiky, ale jen jediným způsobem.
    4. Zjistěte, jaké procento výskytů slov lze přepsat na více než jednu oháčkovanou variantu (včetně varianty bez diakritiky, pokud je platným slovem).
    5. Zjistěte, jaká je průměrná míra nejednoznačnosti (tj. průměrný počet možných odpovědí) na jeden slovní výskyt.

Programy pište v Perlu a snažte se vyvarovat obratů, které by omezily přenositelnost mezi platformami (např. nevolejte externí programy, které se vyskytují pouze v Unixu, resp. pouze ve Windows).


[ Back to the navigation ] [ Back to the content ]