[ Skip to the content ]

Institute of Formal and Applied Linguistics Wiki


[ Back to the navigation ]

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
user:zeman:ukoly:malt-parser [2007/10/28 12:52]
zeman Další informace.
user:zeman:ukoly:malt-parser [2009/10/01 14:49]
zeman Open source.
Line 3: Line 3:
 Stáhněte z internetu (např. z http://w3.msi.vxu.se/~nivre/research/MaltParser.html) Malt parser Joakima Nivreho, nainstalujte ho a rozchoďte ho. Dostanete k dispozici anotovaný korpus, který si rozdělíte na trénovací a testovací data. Natrénujte parser na trénovacích datech, rozeberte jím testovací data a zjistěte, jaké úspěšnosti parser dosahuje. Stáhněte z internetu (např. z http://w3.msi.vxu.se/~nivre/research/MaltParser.html) Malt parser Joakima Nivreho, nainstalujte ho a rozchoďte ho. Dostanete k dispozici anotovaný korpus, který si rozdělíte na trénovací a testovací data. Natrénujte parser na trénovacích datech, rozeberte jím testovací data a zjistěte, jaké úspěšnosti parser dosahuje.
  
-Výsledky své práce budete prezentovat ostatním na některé prosincové přednášce. Níže najdete otázky, na které byste při experimentech měli hledat odpověď; do prezentace však zahrňte i další zajímavosti, na které při pokusech narazíte, ať už se týkají technických aspektů práce s taggerem, zajímavostí v datech, se kterými jste pracovali, nebo námětů, jak zlepšit úspěšnost taggeru.+Výsledky své práce budete prezentovat ostatním na některé prosincové přednášce. Níže najdete otázky, na které byste při experimentech měli hledat odpověď; do prezentace však zahrňte i další zajímavosti, na které při pokusech narazíte, ať už se týkají technických aspektů práce s parserem, zajímavostí v datech, se kterými jste pracovali, nebo námětů, jak zlepšit úspěšnost parseru. 
 + 
 +Odevzdávat budete kromě prezentace také podpůrné skripty, které při experimentech potřebujete. Měly by být spíše v Perlu než v shellu a spíše platformově nezávislé - to se týká zejména těch, které přímo nevolají Nivreho software. V případě potřeby ale můžete využít externí programy běžně dostupné v Linuxu, které nelze snadno nahradit příkazy Perlu (např. gzip). Skripty by neměly záviset na konkrétním rozmístění souborů na vašem disku. Samozřejmě budou muset vědět, kde máte vybalený parser s příslušenstvím, k tomu použijte proměnnou prostředí ''MALT''. (V Perlu dostupná jako ''$ENV{MALT}''.) Dokumentace ke skriptům stačí uživatelská, tj. seznam skriptů, ke každému způsob volání a jednou dvěma větami popsáno, k čemu slouží.
  
-Odevzdávat budete kromě prezentace také podpůrné skripty, které při experimentech potřebujete. Měly by být spíše v Perlu než v shellu a spíše platformově nezávislé - to se týká zejména těch, které přímo nevolají Nivreho software. V případě potřeby ale můžete využít externí programy běžně dostupné v Linuxu, které nelze snadno nahradit příkazy Perlu (např. gzip). Skripty by neměly záviset na konkrétním rozmístění souborů na vašem disku. Samozřejmě budou muset vědět, kde máte vybalený tagger s příslušenstvím, k tomu použijte proměnnou prostředí ''MALT''. (V Perlu dostupná jako ''$ENV{MALT}''.) Dokumentace ke skriptům stačí uživatelská, tj. seznam skriptů, ke každému způsob volání a jednou dvěma větami popsáno, k čemu slouží. 
  
 ===== Poznámky k architektuře ===== ===== Poznámky k architektuře =====
Line 14: Line 15:
   * Windows / Cygwin / Intel   * Windows / Cygwin / Intel
   * MacOS X / MacIntosh   * MacOS X / MacIntosh
 +
 +**Poznámka:** Nová verze už je open source v Javě!
  
 ===== Otázky ===== ===== Otázky =====

[ Back to the navigation ] [ Back to the content ]