Table of Contents
Doporučená literatura k napsání ročníkového projektu
Myslím si, že napsání Tetrisu v Pascalu není dostatečná příprava pro napsání nějakého většího kódu. Proto jsem se rozhodl na této stránce shromáždit odkazy na užitečné zdroje, které Vám pomůžou stát se lepšími programátory.
Užitečné zdroje
Doporučené postupy v programování
- V poznámkách je napsáno, že je to magisterský předmět, protože mladší studenti “Ještě si neprošli peklem ” - a tím peklem je myšlen ročníkový projekt / bakalářská práce. S tímto názorem nesouhlasím. :)
- Pročtením těchto slidů (1 odpoledne) si ušetřili hodiny strávené luštěním vlastního kódu.
- Slidy vychází z knížky Code Complete 2, která má asi 1000 stránek. A kromě samotného psaní kódu se v ní řeší i manažerská část programování.
- Slidy jsou velmi dobrým shrnutím a čas od času si je projdu, abych si “osvěžil”, jak (a proč) bych měl psát kód.
Getting Real
-
- Pročtením této knížky (1 odpoledne) získáte tipy jak se rozhodovat, co/jak/kdy implementovat, a tím se vyhnout zásekům.
Návrhové vzory
- Pokud budete chtít implementovat cokoliv většího než “HelloWorld”, tak se bez návrhových vzorů (“představuje obecné řešení problému, které se využívá při návrhu programů” wiki.
- Opět proklikání slidů zabere 1 odpoledne. Obzvlášť důležité jsou vzory: Factory Method, Factory Method, Abstract Factory, Builder, Chain Of Responsibility, Facade, Singleton, Template Method, Visitor
Don't Make Me Think
- Toto je jedna z knížek, která nejvíc ovlivnila můj způsob uvažování nad tím, jak by měly věci, se kterými mají pracovat lidé fungovat. V knižce je také popsáno, jak levně provádět uživatelské testování.
- V úvodu je napsáno, že by se měla dát přečíst během 1 letu. Ve skutečnosti to zabere tak 2 až 3 dny.
Joel on Software
- Obsahuje celou řadu výborných rad o chybách a možných zlepšeních při vývoji softwaru.
- 12 Steps to Better Code - jeden z nejdůležitejších článků a doporučuju se jím řídit. Obsahuje odkazy na detailnější články k jednotlivým kroků.
Akvaristická série
- todle není zádný oficiální název, ale říkám jim tak podle obrázku rybičky na jednotlivých knížkách
- přečetl jsem si je v 18 a hodně posunuly moje vnímání toho, jak by měl vypadat/fungovat dobrý kod