[ Skip to the content ]

Institute of Formal and Applied Linguistics Wiki


[ Back to the navigation ]

Table of Contents

Tenhle návod jsem měl kdysi ve společné části wiki (viz http://wiki.ufal.ms.mff.cuni.cz/printing?rev=1434102357), ale někdo ho smazal. Značná část už je sice zastaralá, ale některé věci pořád fungují a nový návod k nim nenabízí alternativu.

Částečný update pro Windows 10:

Jak připojit tiskárnu k notebooku s Windows

- Ve Windows XP otevřete Tento počítač/Ovládací panely/Tiskárny a faxy.
* Ve Windows 7 analogicky Windows Menu/Ovládací panely/Hardware a zvuk/Zobrazit zařízení a tiskárny.
- Nabídkou Soubor/Přidat tiskárnu spusťte průvodce přidáním tiskárny.
- Pozor! V průvodci vyberte “Místní tiskárna připojená k tomuto počítači”, nikoli “Síťová tiskárna”!
- Zvolte “Vytvořit nový port” a “Standard TCP/IP port”.
- Vyplňte síťovou adresu tiskárny, např. “elinor.ms.mff.cuni.cz” pro tiskárnu v místnosti č. 409. Pro tiskárnu Chrlič na západní chodbě je to “chrlic.ms.mff.cuni.cz”, pro barevnou tiskárnu tamtéž je to “eliska.ms.mff.cuni.cz”. Velká kopírka a tiskárna Minolta Bizhub C250 má adresu “kombajn.ms.mff.cuni.cz”. Malá kopírka a tiskárna Xerox Phaser 6180MFP na sekretariátě má adresu 10.10.1.150.
- Vyberte “Generic Network Card” (s výjimkou Elišky, tam se sám rozpozná “Hewlett Packard Jet Direct”).
- Vyberte ovladač, např. “Xerox Phaser 3320” pro Elinor, “HP LaserJet 4200 PS” pro Chrliče (ten možná budete muset hledat přes tlačítko Windows Update) nebo “HP Color LaserJet 4550 PS” pro Elišku.
- Chcete-li tisknout oboustranně, musíte si upravit výchozí vlastnosti ovladače. Klikněte pravou myší na název právě přidané tiskárny a zvolte “Vlastnosti”. Další postup už se liší podle použitého ovladače. Např. u Chrliče na kartě “Nastavení zařízení” vyberte “Instalovatelné součásti/Jednotka pro oboustranný tisk” = “Nainstalováno”. Potom na kartě “Upřesnit” vyberte “Výchozí vlastnosti…” Objeví se nové okno, tam na kartě “Úpravy” zaškrtněte “Tisk na obě strany”.

Řešení problémů

* Je rozdíl, zda k tiskárně přistupujete z desítkové vnitřní sítě (tj. dejme tomu z IP adresy 10.10.1.182) nebo oklikou přes vnější svět (tj. tiskárna vidí IP adresu vaší brány, v tomto případě zřejmě 195.113.20.81). V tom druhém případě by vám u některých tiskáren mohl stát v cestě firewall. Pokud můžete v prohlížeči otevřít webové rozhraní tiskového serveru (např. http://elinor.ms.mff.cuni.cz/), tak zřejmě s firewallem problém nemáte.
* DZ: Tisk z Windows na Elinoru podle výše uvedeného návodu mi v září 2013 přestal fungovat. Ukázalo se, že v konfiguraci tiskového portu elinor.ms.mff.cuni.cz je zaškrtnutá volba “Povolit odesílání stavu protokolu SNMP”. Po zrušení zaškrtnutí začal tisk opět fungovat.

Práce s kombajnem

Pro tisk na kopírce Minolta (kombajn.ms.mff.cuni.cz) výše popsaný postup může fungovat (pokud momentálně Milanův firewall neblokuje přístup z vnější IP adresy, pod kterou tiskárna váš notebook uvidí), ale není to upřednostňovaná cesta. Správně by se mělo tisknout po místní desítkové síti přes centrální tiskový server, po příchodu k tiskárně pak potřebujete přístupovou kartu (stejnou jako na kopírování, viz níže). Tak se zajistí, že se váš tisk nesmíchá s tiskovými úlohami někoho jiného. K takovému použití je kombajn připraven na našich linuxových pracovních stanicích. U windowsových notebooků jsou s tím spojené další problémy, např. byste museli na notebooku používat stejné uživatelské jméno jako v linuxové síti. Přednostně se tedy snažte na kombajnu tisknout z vaší pracovní stanice. Pokud se vám to z nějakého důvodu nehodí a použijete přímý tisk bez tiskového serveru, doneste si notebook k tiskárně a úlohu odešlete přes wifi až tam, abyste si pohlídali, že vaše stránky neskončí svázané v cizí disertaci.

Tisková fronta

Můžete použít CUPS server

Kopírka v západní chodbě

Ke kopírování potřebujete přístupovou kartu. O kartu požádejte Marii Křížkovou.


[ Back to the navigation ] [ Back to the content ]